Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúrne pamiatky

Kostolík

Kostolík v DobročiPatrocínium: pôvodne sv. Anny, dnes kostol Evanjelickej cirkvi a.v.

Vznik: prelom 13. a 14. storočia

Poloha: v opevnenom areáli na kopci medzi dedinami Dobroč a Mýtna

Stručný popis: pôvodne ranogotický jednoloďový kostolík so západnou predstavanou vežou, polygonálnym presbytériom a severnou sakristiou
 

 

História

Kostolík postavili na kopci niekedy koncom 13. alebo začiatkom 14. storočia. Išlo o typickú vidiecku stavbu ranogotického slohu s obdĺžnikovou loďou, predstavanou západnou vežou a polygonálnym presbytériom.

Začiatkom druhej polovice 15. storočia ho obsadili bratríci a opevnili kamenným múrom s malými strieľňami, ktorý dopĺňala aj hlboká priekopa. K vojenským účelom slúžil aj počas vojen s Turkami a v období stavovských povstaní (1604 - 1711).

Počas reformácie prešiel do rúk protestantom. V 17. storočí bol objekt prestavaný, keďže ho v bojoch vážne poškodili a prišiel o hornú časť veže. V 18. storočí preto postavili na južnej strane drevenú zvonicu, v ktorej sú umiestnené tri zvony. V 19. storočí pristavali pred južný vchod otvorenú murovanú predsieň. Kostolík bol obnovený po druhej svetovej vojne a naposledy v roku 2002, keď dostal okrem iného aj novú strechu.
 

Zaujímavosti

Pohľad na kostol z diaľkyKostolík stojí na kopci medzi dedinami Dobroč a Mýtna v dominantnej polohe, viditeľný na vzdialenosť niekoľkých kilometrov.

Chýbajúca horná časť veže dáva kostolíku veľmi netradičný vzhľad.

O stredovekom pôvode stavby dnes svedčí najmä jej pôdorys a ranogotické okno na východnej stene presbytéria.

Podľa legendy mal neďaleko stáť ďalší kostol, s ktorým ho mala spájať podzemná chodba. Reálnejšia je verzia o podzemnej chodbe na hrad Divín.

V interiéri sa zachoval drevený oltár a drevená kazateľnica z roku 1772.

Zvony vo zvonici boli pôvodne zo 17. storočia, počas prvej svetovej vojny ich však zabavili a roztavili. Nové, dodnes zachované pochádzajú z roku 1923.

Súčasný stav

Kostolík patrí cirkevnému zboru Evanjelickej cirkvi a.v v Dobroči a cintorín okolo neho doteraz slúži obciam Dobroč a Mýtna. Kostolík je na prvý pohľad v dobrom stave s novou strechou a fasádami.

Bohoslužby: v nedeľu o 10.00 hod.
 

Praktické informácie

Kostolík je zďaleka viditeľný z cesty spájajúcej Lučenec a Detvu. Stojí na kopci nad obcou Mýtna (cca 20 km od Lučenca), z ktorej je prístupný aj po poľnej ceste. Opevnený areál s kostolíkom sa nachádza uprostred stále používaného cintorína a je prístupný dvoma bránami, ktoré sú však zamknuté.

Návštevu je portrebné si dohodnúť na evanjelickej fare v Dobroči (kontakt: 047/439 71 64).

Na bránach i samotnom kostolíku sú vyvesené stručné informácie o jeho dejinách a zaujímavostiach.

Zvonica

Zvonica kostola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: www.apsida.sk


 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

Virtuálny cintorín

webygroup

Úvodná stránka