Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

História obce

 Prvá písomná zmienka o Dobroči je z roku 1393 pod názvom Dobrocha. Predpokladá sa, že obec existovala už dávno predtým ako sa spomína v listinách, no na inom mieste a pod iným názvom – Zvolenček, podľa čoho je do dnešných dní pomenovaný most nad Dobročským potokom – Zvolenský most, ktorý vedie na hlavnú cestu.

Obec patrila k Divínskemu hradnému panstvu. Plynutím rokov sa obec rozrastala.

Symboly obce

 

Erb obce DobročSymboly obce Dobroč sú evidované v Heraldickom registri v Bratislave vedenom na Ministerstve vnútra SR – odbor archívov a registratúr – pod signatúrou D-40/94.

Heraldická komisia MV dňa 9. júna 1994 doporučila obecnému zastupiteľstvu schválenie erbu obce Dobroč
a zapísanie do heraldického registra SR v tejto podobe:
„ … v zelenom štíte medzi striebornými sklonenými odvrátenými radlicami – čerieslom a lemešom - zlatý esovito prehnutý kmeň viniča...“

 

 

Pečate obce

Pečať obce Dobroč je známa z roku 1733. Znázorňuje jeden živý strom (pravdepodobne výhonok viniča), ktorý je v strede pečate, na pravej strane je pluh a na ľavej strane čerieslo.

Kruhový nápis znie: SIGILUM: DOBROGENSIS: 1733. Znaky obce symbolizujú poľnohospodárske motívy a pracovnú činnosť obyvateľstva.

Pečať bola nájdená v Župnom archíve v Šalgótarjáne na listine, ktorou zemepán žiada o trvalé prepustenie od vojska vojaka Jána Mišove, obyvateľa obce Dobroč.

Druhá pečať bola zjednodušená a používala sa v 19. storočí. V kruhovom odtlačku mala text: GEMEINDE DOBROCS KOZSÉG.

Zdroj: www.wikipedia.org

 

 

 

 


 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

Virtuálny cintorín

webygroup

Úvodná stránka